Vaničkování i v zimě

18.11.2023

Podzim je již v plném proudu a zima mu je v patách. Často stává, že maminky nechtějí plavat s miminkem přes zimu...."Bude více nemocný"...tak zní jeden z mnoha argumentů, proč se lekce plavání přes zimu ruší. 

Je to opravdu tak? Je zima a plavání/vaničkování neslučitelné?

Pohyb ve vodě - z počátku vaničkování - má příznivý vliv na celkový psychomotorický vývoj dítěte, postupné otužování vede k otužilosti organismu a tím jeho obranyschopnosti vůči běžným onemocněním. Je však velice důležité dodržet dobu aklimatizace dítěte po plavání před odchodem z budovy. Doba aklimatizace by měla být tím delší, čím větší je rozdíl teplot venku a uvnitř. Aklimatizací po plavání snižujete riziko onemocnění

Zde máte od nás pár tipů na co se zaměřit:

1. Vysušit miminku ouška - vysušíme zevní část ucha jemnou látkovu plenou nebo buničinovým čtverečkem. 

2. Vysušit vlásky - před odchodem, důkladně vysušit vlásky a při odchodu použít na vlhké vlásky lehkou čepičku, v zimním období teplou čepici. I když dítěti vlásky vysušíte, nebude je mít mokré, ale mohou být stále vlhké. 

3. Pozor na propocené bodýčko/tričko -  stává se, že se po plavání dobíhá dopocovací proces a děťátko se ještě nějakou dobu po vaničkování potí, některé se mohou potit i při kojení...je tedy důležité aby neodcházelo v propoceném oblečení, díky kterému může snadněji prochladnout. 

Vaničkování je vhodnou příležitostí, jak si užívat se svým miminkem pohody a radosti z pobytu ve vodě. Nenechte se odradit zimou, plavat můžete po celý rok